Chirurgia refrakcyjna – usuwanie wad wzroku.
W leczeniu chirurgicznym istnieją 3 metody usunięcia wady refrakcji:

  1. Laserowa chirurgia refrakcyjna rogówki (lasek, lasik) polegająca na modelowaniu rogówki pacjenta przy użyciu światła lasera. Specjalnie do tego służący laser Excimerowy „odparowuje” częściowo tkankę rogówki, odpowiednio do wielkości wady wzroku. Najlepsze efekty uzyskuje się przy niewielkich wadach, szczególnie łączonych z astygmatyzmem. Optymalne wskazania są u ludzi młodych, poniżej 40 roku życia, przy zachowanej własnej akomodacji soczewki Dużym ograniczeniem przy kwalifikacji do tego typu zabiegu jest zbyt mała grubość rogówki. Zmiany dokonane przez laser są nieodwracalne, przy skrajnych powikłaniach związane są długotrwałym leczeniem i koniecznością przeszczepu rogówki.
  2. Wymiana soczewki własnej pacjenta na sztuczną to metoda z wyboru przy przy współistnieniu zmętnienia soczewki czyli zaćmy. Można wtedy modyfikować moc wszczepianej soczewki tak by uzyskać oczekiwaną refrakcję pooperacyjną. Zaletą tej metody jest to, że usuwa się jednoczasowo zaćmę i wadę wzroku. Tego typu zabieg można również wykonać przy przejrzystej soczewce. Nazywany jest wtedy CLE (ang. Clear Lens Exchange). Można tu wprowadzić do oka soczewkę jednoogniskową lub multifokalną, imitującą akomodację oka. Najlepsze wskazania do tego typu operacji istnieją przy dużych wadach refrakcji lub pacjentów powyżej 40 roku życia. Zabiegi te są ogólnie bardzo bezpieczne i powikłania zdarzają się bardzo rzadko.
  3. Wszczepienie dodatkowej soczewki sztucznej. Umiejscowienie tej soczewki możliwe jest w komorze przedniej albo za tęczówką przed soczewką własną pacjenta. Ta druga lokalizacja znacznie korzystniejsza ze względów medycznych i estetycznych (niewidoczna z zewnątrz). Najlepsze wskazania do tego typu zabiegu są u ludzi młodych (wiek 21 – 45 lat), przy zachowanej własnej akomodacji soczewki. Ograniczeniem jest również to, iż możliwe wykonanie tego zabiegu jest u pacjentów z krótkowzrocznością. Soczewki ICL wykonane są obojętnego collameru przypominającego kollagen ludzki. Zabiegi są bezpieczne i odwracalne, tzn zawsze można usunąć wszczepioną soczewkę. W przypadku powstania zaćmy możliwe jest jej późniejsze operacyjne usunięcie.

Czym są soczewki Visian ICL?
Visian ICL™ (Implantable Collamer Lens) jest zaawansowaną technologicznie soczewką wykonaną w 100% z biokompatybilnego kopolimeru kolagenu. Visian ICL daje nie tylko ochronę przed promieniami UV, ale także lepszą jakość widznia niż można osiągnąć przez noszenie okularów lub w soczewkach kontaktowych. Dodatkowo w przeciwieństwie do technik laserowej chirurgii refrakcyjnej (LASIK), Visian ICL nie odkształca trwale samej rogówki. Jeśli w jakimkolwiek momencie zmieni się stan twoich oczu, ostrości widzenia, istnieje możliwość jej wymiany lub usunięcia i powrócenia do stanu wyjściowego przed zabiegiem.

Jakie są zalety soczewki Visian ICL?
Jeśli jesteś w wieku 21 – 45 lat i posiadasz średniego lub dużego stopnia krótkowzroczność, to procedura wszczepienia soczewki Visian ICL może być optymalna dla operacyjnego leczenia wady twoich oczu. Możesz wtedy uzyskać maksimum korzyści po wykonanym zabiegu. Należą do nich:
Natychmiastowa poprawa widzenia na każdą odległość, zmniejszenie lub wyeliminowanie konieczności noszenia okularów lub soczewek kontaktowych.
Wysoka jakość widzenia – możesz się cieszyć wyższym poziomem widzenia, obrazy są bardziej wyraźne, czyste, w normalnej odległości i wielkości.
Przeznaczone do trwałej korekcji, ale jeśli zajdzie potrzeba istnieje możliwość usunięcia lub wymiany soczewki Visian ICL i stanowi to jej największą zaletę w porównaniu do zabiegów laserowych. Żadna ze struktur anatomicznych oka nie jest tu usuwana czy też trwale modyfikowana.
Bardzo krótki czas rehabilitacji – rehabilitacja jest szybka, bezbolesna i trawa ok 1 dnia po zabiegu ponieważ Visian ICL wprowadzana jest do oka przez bardzo małą ranę. Pacjenci najczęściej odczuwają jedynie minimalny dyskomfort i w większości mogą wrócić nawet do pracy po 2 dniach.
Ochrona przed UV – długotrwała ekspozycja na promieniowanie UV może uszkadzać oczy, szczególnie narażona jest tutaj soczewka i siatkówka. Visian ICL posiada w swojej złożonej kollamerowej strukturze filtr UVA i UVB. Ważna jest także przyszłość – twoje widzenie zmienia się z wiekiem i obecnie olbrzymia większość ludzi wymaga zabiegu operacyjnego zaćmy. Jest tu duża zaleta soczewki Visian ICL, ponieważ nie narusza struktur oka, może być usunięta lub wymieniona kiedykolwiek w przyszłości.
Uproszczenie i ułatwienie życia – nie istnieją żadne ograniczenia jak przy soczewkach kontaktowych i okularach, nie stwarzają problemów w codziennej aktywności takiej jak sport i pływanie.
Alternatywa dla procedur laserowych na rogówce (LASIK) – pacjenci, którzy zdyskwalifikowani zostali z zabiegów laserowych z uwagi na zbyt cienką rogówkę, mogą żyć bez okularów lub soczewek kontaktowych dzięki tej procedurze.

Jak jest przeprowadzana cała procedura wszczepienia Visian ICL?
Procedura wszczepienia soczewki Visian ICL jest procedurą przeprowadzaną ambulatoryjnie i zajmuje ok 15 – 30 minut. Przed samym zabiegiem pacjent otrzymuje leki w postaci kropli rozszerzające źrenicę i znieczulające. Następnie lekarz okulista wykonuje drobne mikronacięcia, niezbędne do wszczepienia soczewki Visian ICL do oka. Soczewkę wprowadza się do oka zwiniętą w „rulonik” przy użyciu specjalnego injektora, następnie jest rozprostowana i ustawiona w swoim właściwym miejscu za tęczówką. Cały zabieg dla pełnej kontroli wykonuje się w dużym powiększeniu w mikroskopie, a pacjent jest przez cały czas zabiegu w pełni przytomny i świadomy.

Kto może być kandydatem do procedury Visian ICL?
Wiek 21 – 45 lat, krótkowzroczność każdego stopnia, także ta największa i z objawami suchego oka. Dyskwalifikują z zabiegu przebyte lub trwające choroby oka takie jak stany zapalne, jaskra, retinopatia cukrzycowa lub jakikolwiek zabieg chirurgiczny na oku.

Kto NIE jest kandydatem do procedury Visian ICL?
Pacjenci, u których wada refrakcji zmienia się znacząco w ciągu ostatnich 6 miesięcy
Pacjenci, u których występuje niewystarczająca ilość komórek śródbłonka rogówki
Pacjenci, u których stwierdza się anatomicznie płytką komorę przednia oka
Pacjentki, które są w ciąży lub karmiące dzieci
Pacjenci z niekontrolowanym suchym okiem lub zapaleniem brzegów powiek

Czy soczewka Visian ICL może być usunięta z oka?
Z założenia soczewka ma pozostać w oku na stałe, al. Chirurg okulista może ją usunąć jeśli jest to niezbędne.

Czy soczewka Visian ICL jest widoczna dla innych?
Nie. Soczewka Visian ICL jest umiejscowiona za tęczówką (kolorową częścią oka), jest przejrzysta i niewidoczna dla siebie samego i innych.

Czy jest odczuwalne czy soczewka Visian ICL znajduje się na miejscu, czy się nie przesunęła?
Obecność soczewki w oku jest całkowicie nieodczuwalna, Raz ustawiona na właściwym miejscu pozostaje w tej pozycji i nie wchodzi w żadne interakcje ze strukturami anatomicznymi oka.

Jestem zdecydowany na zabieg wszczepienia Visian ICL, jaki jest mój następny krok?
Skontaktuj się telefonicznie z nami i umów w rejestracji na specjalistyczne badanie okulistyczne, gdzie po rozmowie i wykonaniu niezbędnych badań przez lekarza okulistę ustalone będzie jednoznacznie, czy wykonanie zabiegu wszczepienia Visian ICL jest możliwe.

Lekarze zajmujący się problematyką chirurgii refrakcyjnej:

 dr med. Krzysztof Załęcki Specjalista chorób oczu