Usunięcie zaćmy polega na jednoczasowym usunięciu zmętniałej soczewki własnej i wszczepieniu nowej przezroczystej, sztucznej soczewki do wnętrza oka.
Zabieg jest bezbolesny, przeprowadzany w znieczuleniu kroplowym. Co więcej jest jednodniowy, pacjent wraca w tym samym dniu do domu.
Podczas operacji lekarz dokonuje około dwumilimetrowego nacięcia. Następnie za pomocą ultradźwięków rozbija zmętniałą soczewkę na małe fragmenty (fakoemulsyfikacja), usuwa ją i zastępuje ją nową, sztuczną, przezierną soczewką. Z uwagi na to, że nacięcie jest naprawdę małe, goi się samoistnie, bez szycia. Całość zabiegu wykonana przez doświadczonego okulistę operatora trwa kilkanaście minut.
Istnieją różne rodzaje soczewek wewnątrzgałkowych:
-Soczewki jednoogniskowe – zapewniają dobre widzenie tylko do dali. W tym przypadku, aby dobrze widzieć z bliska, należy korzystać z okularów.
-Soczewki wieloogniskowe – zapewniają dobre widzenia zarówno do dali, jak i z bliska.
– Soczewki wieloogniskowe toryczne – działają tak, jak zwykłe wieloogniskowe, ale dodatkowo korygują astygmatyzm.
Część sztucznych soczewek wewnątrzgałkowych wykonana jest z materiałów, blokujących przepuszczalność światła niebieskiego, chroniąc w ten sposób siatkówkę przed powstawaniem tego starczego zwyrodnienia plamki (AMD).
Po operacji zaćmy istnieje możliwość powstawania tzw. zaćmy wtórnej, będącej następstwem zmętnienia torebki soczewki, czyli tej części ludzkiej soczewki pozostawionej w oku po operacji. Powstawanie wtórnego zmętnienia powoduje ograniczenie ostrości wzroku. Celem zmniejszenia ryzyka zmętnień pooperacyjnych i ochrony siatkówki przed światłem ultrafioletowym i szkodliwym niebieskim, należy dobierać soczewki wewnątrzgałkowe wykonane z wysokiej jakości materiałów z biozgodnością z tkankami oka.
Najlepszego doboru soczewki dokona lekarz okulista, specjalizujący się w operacyjnym leczeniu zaćmy.