Iniekcje doszklistkowe

Jesteś tutaj:

Iniekcje doszklistkowe – to podanie leku do komory ciała szklistego. Najczęściej podawane są preparaty anty-VEGF, które hamują powstawanie patologicznych naczyń i towarzyszących im wysięków. Zabieg ma na celu zatrzymanie postępu choroby.

Wskazania do podania preparatu anty-VEGF to:

  • wysiękowa postać zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD)
  • obrzęk plamki w przebiegu cukrzycy
  • obrzęk plamki po zakrzepie żyły siatkówki
  • Inne schorzenia siatkówki

O konieczności wykonania procedury u pacjenta decyduje lekarz na podstawie wyników badania okulistycznego oraz badań dodatkowych takich jak OCT, angio-OCT lub angiografii fluoresceinowej.

Podanie leku odbywa się sali zabiegowej w warunkach sterylnych. Iniekcja trwa kilka sekund, a cała procedura wraz z przygotowaniem pacjenta ok. 5-10 minut. Zabieg nie jest bolesny, oko jest wcześniej znieczulone miejscowo przy użyciu kropli. Po zabiegu pacjent może od razu wrócić do domu. Na oko po iniekcji, jest zakładany opatrunek, który z łatwością można samodzielnie zdjąć w domu.

Powikłania po iniekcjach doszklistkowych zdarzają się niezmiernie rzadko. Zdarzają się niegroźne wylewy podspojówkowe („siniak” w miejscu podania) czy uczucie zadrażnienia, suchości oczu trwające ok. 1-3 dni.

Zarówno kwalifikacje jak i iniekcje doszklistkowe są oferowane przez Klinikę Bon-Medic.