Jaką funkcję pełni w oku soczewka?
Soczewka pełni w oku bardzo ważną rolę przekazywania obrazu widzialnego do wnętrza oka na siatkówkę i tam powstaje obraz który widzimy.
Co to jest zaćma?
Zaćma jest chorobą soczewki polegającą na jej zmętnieniu lub zmian jej właściwości prowadzących do obniżenia ostrości wzroku.
Jak można leczyć zaćmę?
Leczenie zaćmy, gdy dochodzi do obniżenia ostrości wzroku jest tylko operacyjne. Żadne dostępne leki stosowane w postaci kropli lub tabletek nie powodują ustąpienia zaćmy.
Jakie są metody operacji zaćmy?
Najnowocześniejszą, stale rozwijaną metodą operacji jest fakoemulsyfikacja przy użyciu ultradźwięków. We wszystkich krajach wysokorozwiniętych jest to standardowa metoda operacyjna. Nie przyjęły się metody laserowe ani wodne usuwania zaćmy ze względu na istniejące ograniczenia i słabą efektywność. Stare metody operacji bez użycia fakoemulsyfikacji są coraz rzadziej używane.
Jakie stosuje się znieczulenie do zabiegu usunięcia zaćmy?
Znieczuleniem z wyboru jest znieczulenie kroplami do oczu. Znosi ono wszystkie wrażenia bólowe z operowanego oka. Ponieważ skóra powiek nie jest znieczulana Pacjent czuje dotyk, ale nie czuje bólu podczas operacji.
Czy zabieg operacji zaćmy można przeprowadzić w każdych warunkach?
Nie. Do wykonania zabiegu niezbędna jest odpowiednio przygotowana i wyposażona sala zabiegowa.
Jak długo trwa zabieg usunięcia zaćmy?
Nie można przewidzieć dokładnie czasu trwania zabiegu. Każdy zabieg jest inny. U jednego pacjenta będzie trwać 15 minut, u innego pół godziny lub dłużej. Wszystko zależy od warunków anatomicznych w oku i stopnia zaawansowania zaćmy. Zabieg musi trwać tak długo by bezpiecznie go przeprowadzić i zakończyć sukcesem.
Czy i jakie są powikłania zabiegu?
Powikłania podczas i po zabiegu operacji zaćmy zdarzają się niezmiernie rzadko. Z poważniejszych należy wymienić masywne krwawienie i zapalenie wnętrza gałki ocznej. Są one nieprzewidywalne i występują bardzo rzadko.
Czy po zabiegu należy przestrzegać specjalnych zasad postępowania?
Tak jak po każdym zabiegu, póki rana się nie zagoi. Po operacji zaćmy przez ok. 2 miesiące należy unikać dużych wysiłków, dotykania, uciskania oka.
Jakie stosuje się sztuczne soczewki, które wszczepia się w miejsce ludzkiej?
Obecnie z wyboru stosuje się miękkie akrylowe soczewki zwijalne, umożliwiające wprowadzenie ich do oka przez małą 2 milimetrową ranę. Soczewki te są delikatne i doskonale dopasowują się do struktur anatomicznych oka.
Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze soczewki?
Poza parametrami czysto technicznymi związanymi z właściwym wyborem mocy, kształtu, rozmiaru, ważne jest również miejsce pochodzenia i produkcji soczewki. W ostatnim czasie pojawiło się dużo produktów z Chin, Indii. Tylko soczewki produkowane w krajach Unii Europejskiej, USA lub Japonii, gdzie ważne są badania kliniczne i jakości, dają gwarancję wymaganych norm.