Klinika Okulistyki

Oferujemy Państwu fachową opiekę lekarską w zakresie okulistyki. Zespół lekarzy specjalistów udziela konsultacji oraz przeprowadza kompleksowe badania i leczenie.Czytaj więcej...




OCT


Ultrasonografia gałki ocznej i badanie UBM


Ultrasonografia gałki ocznej i badanie UBM


Ultrasonografia gałki ocznej i badanie UBM



Optyczna koherentna tomografia siatkówki (OCT) jest wysoce specjalistycznym badaniem komputerowym pozwalającym na bardzo dokładną ocenę stanu siatkówki i naczyniówki oka. Jest to badanie całkowicie nieinwazyjne i w pełni bezpieczne. Badanie trwa kilka sekund, a wykonuje się je po wcześniejszym rozszerzeniu źrenic.
Aktualnie OCT stanowi podstawę diagnostyki i monitorowania pacjentów chorujących na zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD), cukrzycę, zakrzepy naczyń krwionośnych siatkówki, a także jaskrę.
W najnowszym aparacie Triton marki Topcon stosowanym w naszym ośrodku, możliwe jest również wykonanie badania angio-OCT. Jest to bardzo dokładna, nieinwazyjna i bezpieczna metoda oceny krążenia siatkówki w rejonie plamki bez konieczności podawania pacjentowi przed badaniem kontrastu dożylnie. Dzięki temu zarówno badanie OCT jak i angio-OCT mogą być wykonywane u wszystkich pacjentów - również u dzieci oraz kobiet w ciąży. Badanie angio-OCT jest aktualnie najbardziej precyzyjną metodą oceny mikrokrążenia siatkówki w plamce i stosowane jest u m.in. pacjentów z AMD, cukrzycą oraz chorobami naczyniowymi siatkówki i naczyniówki.
Badania wykonwane są na najnowszym tomografie OCT firmy Topcon