Klinika Okulistyki

Oferujemy Państwu fachową opiekę lekarską w zakresie okulistyki. Zespół lekarzy specjalistów udziela konsultacji oraz przeprowadza kompleksowe badania i leczenie.Czytaj więcej...
Ultrasonografia gałki ocznej i badanie UBM


Ultrasonografia gałki ocznej i badanie UBMAngiografia fluoresceinowa to kontrastowe badanie naczyń krwionośnych na dnie oka, po wcześniejszym dożylnym podaniu barwnika - fluoresceiny. Wykonuje się seryjnie zdjęcia dna oka specjalnym aparatem fotograficznym (tzw. fundus camera) zaopatrzonym w odpowiednie filtry, umożliwiające oglądanie fluoryzującego barwnika w naczyniach krwionośnych.
Dokumentacja obrazu jest nieodzownym elementem pracy specjalisty leczącego schorzenia siatkówki oraz przedniej części gałki ocznej. Jeszcze do niedawna jedynym rozwiązaniem były niezbyt precyzyjne schematy, obecnie metodą z wyboru jest zastosowanie specjalistycznej fotografii okulistycznej z zastosowaniem dedykowanych urządzeń nazywanych fundus camera, czyli aparatów fotograficznych służących do zapisywania obrazu dna oka.
Najbardziej użytecznymi metodami nieinwazyjnymi okazały się zdjęcia kolorowe siatkówki oka w schorzeniach takich jak zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD) oraz w powikłaniach ocznych cukrzycy. Nie można jednak zapominać o wykorzystaniu tych urządzeń do zapisu obrazu znamion oraz guzów spojówki i powiek, nietypowego obrazu rogówki, tęczówki i soczewki.
Jednak nie możemy zapominać o zastosowaniu urządzenia w niezwykle użytecznych badaniach inwazyjnych, nazywanych angiografią fluoresceinową (AF). Podczas tej stosunkowo prostej w wykonaniu procedury podajemy dożylnie barwnik fluoresceinę, która już po kilkunastu sekundach widoczna jest zwykle w naczyniach siatkówki. Przepływ ten obserwujemy do ok. 10 min. po podaniu kontrastu.
Do głównych schorzeń diagnozowanych w ten sposób, podobnie jak w przypadku metod nieinwazyjnych, należą zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD) i powikłania oczne cukrzycy. W obu przypadkach ocena końcowa determinuje rozpoczęcie lub zaniechanie postępowania leczniczego. Badanie jest również często przeprowadzane w innych chorobach naczyniowych.
Uzyskanie zdjęć najwyższej jakości jest uzależnione od jakości posiadanego urządzenia oraz wprawy operatora.